Menu Zamknij

wieża ciśnień
we Włocławku

Magazyn i remizę zburzono w 1914. Ostatni z budynków należących do kompleksu pierwotnego dworca wyburzono w 2017, który służył jako magazyn, w okresie PRL-u siedziba posterunku Milicji Obywatelskiej, później Straży Ochrony Kolei”.

Detale

Wykonano w ramach projektu Dworce, fabryki, uzdrowiska. Historie polsko-rosyjskie 2019.

Projekt dofinansowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, w ramach programu Wspólnie dla dziedzictwa 2019 oraz ze środków Samorządu Województwa Kujawsko Pomorskiego.

oprac. dokumentalne: Michał Wiśniewski; oprac. projektowe: Fundacja Ari Ari; autor zdjęć: Jarosław Czerwiński; fotografia archiwalna: archiwum Fundacji Ari Ari; mapy: www.atlaskolejowy.net/mapy

Sponsorzy:

Stacja kolejowa Włocławek powstała w 1862 jako jedna ze stacji na trasie kolei warszawsko-bydgoskiej, Towarzystwa Akcyjnego Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Wybudowano wówczas dworzec, wraz z magazynem i remizą kolejową. Dworzec kolejowy we Włocławku zbudowano w podobnym stylu architektonicznym, co pozostałe stacje świeżo oddanej do użytku linii kolejowej. Identyczny budynek dworca powstał w Kutnie i przetrwała do dzisiaj, w przeciwieństwie do dworca we Włocławku, zburzonego w  latach 1969– 1971.

W pobliżu dworca zachowała się zbudowana w 1908, kolejowa wieża ciśnień, najstarszy z budynków należących do kompleksu dworca, zaopatrująca w wodę parowozy. Wieża o wysokości około 15 metrów, składa się ceglanej podstawy na planie kwadratu i drewnianego stożka, stanowiącego jej głowicę. Wewnętrzny strop pośredni wykonany jest z drewna. Wewnątrz znajduje się stalowy zbiornik, który mieści około 100 m3 wody. Zachował się również żuraw służący pompowaniu wody do lokomotywy.  

Archiwalne fotografie:

Dworzec kolejowy we Włocławku 1862-1971

Wykonano w ramach projektu: