Menu Zamknij

stacja kolejowa
warząchewka

Wybudowano go w tzw. stylu dworkowym, jednym z wariantów polskiego stylu narodowego. Ponieważ linia kolejowa miała niebagatelne znaczenie strategiczne, Niemcy wybudowali w 1944 roku w sąsiedztwie posterunku blokowego i dzisiejszych peronów kilka schronów wchodzących w skład łuku południowego umocnień Twierdzy Włocławek. Jako przystanek kolejowy Warząchewka, posterunek blokowy zaczął funkcjonować dopiero od 1967 roku i wówczas budynek zaadoptowano na kolejny dworzec położony na szlaku historycznej linii kolejowej warszawsko-bydgoskiej. Na parterze budynku znajdowała się kasa i poczekalnia. Brak innych elementów kompleksu dworcowego, w tym wiat przystankowych. W 2019 roku zmodernizowano tory i sieć trakcyjną.

Wykonano w ramach projektu Dworce, fabryki, uzdrowiska. Historia u podstaw na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej.

Dofinansowano przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w ramach programu Otwarty Konkurs 2020 oraz przez Muzeum Historii Polski w ramach projektu Patriotyzm Jutra.

oprac. dokumentalne: Michał Wiśniewski; oprac. projektowe: Fundacja Ari Ari; autorzy zdjęć: Marta Wasilewska, Jarosław Czerwiński; mapy: www.atlaskolejowy.net/mapy

Sponsorzy:

Przystanek kolejowy powstał w 1916 roku z inicjatywy niemieckiej IV dyrekcji kolei wojskowych (Militär-Eisenbahn-Direktion IV) z siedzibą w Warszawie w celu przewozów żołnierzy i towarów – trwała wówczas I Wojna Światowa. Budynek utożsamiany z rzekomo przedwojennym dworcem w Warząchewce, był pierwotnie posterunkiem blokowym. Powstał w okresie dwudziestolecia międzywojennego, przed 1928 rokiem. Wybudowano go w tzw. stylu dworkowym, jednym z wariantów polskiego stylu narodowego.

Przystanek znajduje się w miejscowości Warząchewka Nowa. Posiada dwa perony. Odjeżdżają stąd pociągi w dwóch kierunkach, w stronę Kutna i Włocławka. Przebiegająca linia została zelektryfikowana w 1985 roku.

Dawny budynek dworcowy wpisany jest do wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Wykonano w ramach projektu: