Menu Zamknij

stacja kolejowa
gołaszewo kujawskie

Według internetowej Ogólnopolskiej Bazy Kolejowej budynek położony w bezpośrednim sąsiedztwie przejazdu kolejowego na drodze wojewódzkiej nr 265 Brześć Kujawski – Gostynin pełnił niegdyś funkcję niewielkiego dworca. Brak innych elementów kompleksu dworcowego. Współcześnie do dyspozycji podróżnych pozostają 2 wiaty przystankowe. W 2019 roku zmodernizowano tory i sieć trakcyjną.

Wykonano w ramach projektu Dworce, fabryki, uzdrowiska. Historia u podstaw na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej.

Dofinansowano przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w ramach programu Otwarty Konkurs 2020 oraz przez Muzeum Historii Polski w ramach projektu Patriotyzm Jutra.

oprac. dokumentalne: Michał Wiśniewski; oprac. projektowe: Fundacja Ari Ari; autorzy zdjęć: Marta Wasilewska, Jarosław Czerwiński; mapy: www.atlaskolejowy.net/mapy

Sponsorzy:

Najwcześniejsza wzmianka o istnieniu przystanku kolejowego w Gołaszewie, na szlaku historycznej linii kolejowej warszawsko-bydgoskiej, pojawia się w rozkładzie jazdy obowiązującym zimą 1938/1939 roku. Rozkład na lato 1939 roku precyzuje, że przystanek nie był jeszcze otwarty. Z pewnością przystanek czynny był od przynajmniej 1941 roku, z tym że Niemcy przypisali go do sąsiedniej wsi Nakonowo. Pod taką nazwą funkcjonował aż do 1952 roku, gdy nadano mu nazwę Gołaszewo Kujawskie.

Przystanek znajduje się w miejscowości Gołaszewo. Posiada dwa perony. Odjeżdżają stąd pociągi w dwóch kierunkach, w stronę Kutna i Włocławka. Przebiegająca linia została zelektryfikowana w 1985 roku.

Dawny budynek dworcowy wpisany jest do wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Dawny budynek dworcowy wpisany jest do wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Wykonano w ramach projektu: